Sonunda acemiliği tamamladık.. İskenderun’u tam zamanında terk ediyoruz. Mayıs sıcakları böyleyse Ağustos’u düşünmek bile istemiyorum. Neyseki yemin törenimizde güneş kendini pek göstermedi ve o yüzden törende nispeten rahattık ama son 20 dakikada yağmurun azizliğine uğradık. Yine de İskenderun güneşinden iyidir tabi… 🙂

Yemin töreni ile ilgili olarak yerel basında çıkan bir habere (İskenderun Ses) bağlantı vereyim istedim. Politik mesajların bol olduğu bir törendi, zaten haberde de törenden çok bu mesajlara ağırlık verilmiş. Belki ileride siteden kaldırılır diye haberin bir kopyasına da aşağıda yer vereyim dedim.

YAĞMUR ALTINDA ‘LAİKLİK’ YÜRÜYÜŞÜ

İskenderun Deniz Er Eğitim Alayı’nda temel askerlik eğitimini tamamlayan 1.130 kısa dönem er, yağmur altındaki törende laiklik ve ulusun bütünlüğünü korumaya and içip, geçit töreninde yürüdü.

And içme töreni, sağnak yağmura rağmen kesilmeden devam etti. İskenderun Deniz Er Eğitim Alayı Komutanı Deniz Piyade Kurmay Kd. Albay Sualp Keser, havanın yağmurlu olacağını bildiklerini, ama askerin ‘yağmur da olsa biz and içip yürürüz’ demeleri üzerine töreni açık havada yapıp, kesmeden devam ettiklerini söyledi. Hem askerler, hem de aileleri yağmur altında devam eden töreni sonuna kadar izledi.

Ülke üzerindeki oyunlara dikkat çekildi

Türkiye üzerinde oynanan oyunların herkesin sorumluluğunu arttırdığını belirten İskenderun Deniz Er Eğitim Alay Komutanı Deniz Piyade Kurmay Kd. Albay Sualp Keser, askerin; ülkemizi ve milletimizi bölme çabasında olanlara karşı, bütün gücünü kullanacağını söyledi. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin Atatürk’ün eseri olduğunun altını çizen Kurmay Albay Keser, and içen 1.130 bahriyeliye “Türkiye Cumhuriyeti, ülkesi ve milleti ile bölünmez bütünlüğünü korumak, ulus devlet yapısına ve cumhuriyetimizin anayasa ile belirlenmiş temel niteliklerine yönelik her türlü tehdite karşı koyma görevinizi yerine getirirken, rehberinizin büyük Atatürk, şemsiyenizin Ay-Yıldızlı bayrak olduğunu hiçbir zaman unutmayın” diye seslendi.

‘Anayasadaki temel nitelikleri koruyacağız’

İskenderun Deniz Er Eğitim Alayı’nda silah altına alınan ve beş haftalık temel eğitimini tamamlayan 2007/1 tertip 2. grup kısa dönem erlerin and içme töreninde konuşan Alay Komutanı Dz. P. Kurmay Kd. Albay Sualp Keser, askerlerin, ellerini Türk bayrağı ve silah üzerine koyarak and içtiğini vurguladı. Leventlerin; toplumsal değerleri koruyacak ve sağlamlaştıracak çabalar içerisinde oacağını ve askerin, Atatürk ilke ve inkılaplarının koruyucusu ve kollayıcısı olacağını da anlatan Kurmay Kd. Albay Keser, “Sizler, Türk milletinden aldığınız güçle, bilim ve aklın dinamik yapısını esas alan ‘Atatürkçü düşüncenin’ rehberliğinde ülkemizin geleceğini aydınlık tutarak, güvence altına almak, her türlü zorluğu ve engeli aşabilmek ve başarılı olabilmek için çok fazla gayret ve azimle çalışmak zorundasınız. Bugün kullandığınız kaynaklarda, gelecek kuşakların da hakkı olduğunu düşünerek, daima tasarruf bilinciyle hareket ediniz. Milletimizin değerlerine saygı gösterin, dostluğa, hoşgörüye ve sevgiye değer verin. Hayata her zaman bardağın dolu tarafından bakın. Atatürk’ün sizlere emanet ettiği Cumhuriyet’e bağlılığınızı da her ortamda gösteriniz. O’nun ilke ve inkılaplarının savunucusu olmaktan, ülkemizi ve milletimizi bölme çabasında olanlara bütün gücünüzü kullanarak, mücadele etmekten asla çekinmeyin. Türkiye Cumhuriyeti üzerinde oynanan, bitmek tükenmek bilmeyen oyunların, dün olduğu gibi bugün de devam etmesi, hepimizin sorumluluğunu daha da arttırmaktadır. Bu şartlarda değiştirilemez ve vazgeçilmez niteliği bulunan, Atatürk’ün mimarı olduğu Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin ülkesi ve milleti ile bölünmez bütünlüğünü korumak, ulus devlet yapısına ve cumhuriyetimizin anayasa ile belirlenmiş temel niteliklerine yönelik her türlü tehdite karşı koyma görevinizi yerine getirirken, rehberinizin büyük Atatürk, şemsiyenizin Ay-Yıldızlı bayrak, gölgesinin ise şanlı sancak olduğunu hiçbir zaman unutmayın” dedi.

‘Cumhuriyet atalarımızın emaneti’

Kaymakam Cengiz Horozoğlu, Belediye Başkanı Mete Aslan, Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Ademoğlu’nun da katıldığı törende konuşan İskenderun Deniz Üs Komutanı Deniz Kurmay Kd. Albay Reşat Küçükerol da, bahriyelilerin Türk Silahlı Kuvvetleri’nin can damarı olduğunun altını çizdi. İskenderun Deniz Üs Komutanı Kurmay Albay Küçükerol, askerin; atalarımızın şehit kanıyla sulanmış, gazilerimizin kutsal maneti olan Türkiye Cumhuriyeti’ni koruyup, kollayacağını ve bu noktada alacağı her görevi yerine getireceğini belirtti.

“Atatürk’ü unutturmayacağız”

Aklını kullanmayan, zorluklardan kaçan, sorumluluk almayan, tasarruf tedbirlerine uymayan, düşmanına korku dostuna güven vermeyen, imkansızı başarmaya çalışmayanların bahriyeli olamayacağını ifade eden kısa dönem er Aydın Kocabaş ise, “Miletin bizlere vereceği görevi tereddütsüz yerine getireceğimize and içtik” dedi. Çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’nin temel dayanağı olan Atatürk ilke ve inkılaplarının sarsılmaz bekçileri olacaklarını anlatan ve özgürlük, bağımsızlık, egemenlik, Atatürk ilke ve devrimleri için kendilerini Türk ulusuna adadıklarını söyleyen er Kocabaş, and içen erler adına şunları söyledi: “Ülkemizi bölmek ve parçalamak isteyen karanlık güçler, tarihin her safhasında olduğu gibi, bugün de karşılarında bizleri bulacaklardır. Türkiye’nin kurucusu Atatürk’ü karalamaya ve unutturmaya çalışanlara fırsat vermeyeceğimiz gibi, Atatürk’ün kim olduğunu her fırsatta onlara anlatacağız. Ölünceye kadar yeminimize sadık kalacağız.” Er Kocabaş, Atatürk’ün Türk insanına laikliği getiren ve ‘ne mutlu Türküm’ diyen en büyük devlet ve siyaset adamı olduğunu da vurguladı.

13 Mayıs 2007 – 23:09:15 – 131 günlük

İskenderun SES

Bu arada sonraki rotamız Karaburun-İzmir. Usta birliğim de Değirmentepe Sahil Gözetleme Radar İstasyon Komutanlığı.