2011’in ortalarında başladığımız ve 2012’nin ilk yarısında ilk fazını bitirdiğimiz SAP Human Capital Management projemizin hikayesini Koç Sistem bir bülten haline getirdi. Proje bu haliyle Türkiye’deki en kapsamlı SAP HCM Projesi olarak ön plana çıkıyor. Bültenin giriş kısmı aşağıda, devamını merak edenler ekteki linkten bültene ulaşabilirler.

Tofaş, KoçSistem ile Türkiye’deki ölçek ve kapsam bakımından en büyük SAP HCM projesini hayata geçirdi. KoçSistem’in 22 danışmanla bir yıldan kısa sürede tasarladığı ve geliştirdiği sistem, Mayıs 2012’de, aynı anda 8 bin kullanıcıyla canlı kullanıma alındı. Tofaş’ın İK süreçleriyle ilgili farklı platformlardaki beyaz ve mavi yaka çalışanlara yönelik tüm uygulamalar, SAP HCM çözümü altında toplanarak, SAP ERP sistemiyle entegre hale getirildi. Sistemde yer alan “self servis” uygulamalarla, İK’nın operasyonel yükü azaltılırken, İK uygulamalarına doğrudan erişen yönetici ve çalışanların memnuniyetinin artması sağlandı.

Tofaş Türk Otomobil Fabrikası (Tofaş) yıllık 400 bin araç üretim kapasitesiyle Türk otomotiv sanayinin en büyük üreticisi unvanına sahip. Tofaş en büyük üretici unvanını, sayısı 8 bine ulaşan ve sürekli büyüyen donanımlı ve deneyimli ekibiyle kazanıyor. Türk otomotiv sanayinin öncü kuruluşu Tofaş, 2007’de Investor In People (IIP) sertifikasını almaya hak kazanarak; Türkiye’de insana yatırım yapan ilk üretim ve otomotiv şirketi unvanını aldı. Tofaş,
İnsan Kaynakları (İK) alanında “Değişime hızla uyum sağlayan, yenilikçi, çok yönlü, katılımcı, global bakış açısına sahip, kendisini ve çevresini sürekli geliştiren bireyleri bünyesine çekme, sürekli geliştirme ve istekliliğini en yüksek seviyede tutma” vizyonu ile ilerliyor. Bu vizyon
doğrultusunda çalışanların bağlılığı ve memnuniyetini en üst seviyede tutmayı hedefleyen Tofaş, çalışanlarına daha verimli ve yaygın İK servisleri verebilmek için KoçSistem ile SAP Human Capital Management (HCM) çözümünün süreçlerine entegre edilmesine karar verdi. Proje, kapsam ve ölçek açısından Türkiye’de hayata geçirilen en büyük SAP HCM projesi oldu.

Tofaş Bilgi ve İletişim Teknolojileri Süreç Geliştirme Yöneticisi Uğur Cem Yıldız, çok farklı uygulamalar ve farklı teknolojiler kullanan dağınık İK altyapısını KoçSistem ile tamamen yenilediklerini belirtiyor: “KoçSistem ile sunucularından kiosklarına, puantaj kontrol cihazlarından yazılımına kadar uçtan uca, çok geniş kapsamlı bir projeyi hayata geçirdik. Proje, bizim gözümüzde İK’nın altyapısından üstyapısına kadar bütünüyle yenilenmesi projesidir. Bu süreçte KoçSistem’den baştan sona donanım, yazılım ve kurulum desteklerinin tamamını, kısacası anahtar teslim bir proje almanın avantajını yaşadık.”

Bültenin tam versiyonuna bu adresten ulaşabilirsiniz.