SAP üstünde, 2012 yılında projelendirip 2013 Ocak ayında devreye aldığımız, İthalat & İhracat projemizin hikayesini ISIS bir bülten haline getirdi. Bültenin giriş kısmı aşağıda, devamını merak edenler ekteki linkten bültene ulaşabilirler.

Otomotivin dünyadaki geçmişi yalnızca son 100–150 yıla dayansa da sektör bugün geldiği noktada dünyanın en önemli faaliyet alanlarından biri olmayı başardı. Geçmişte kimi zaman dört tekerlek-bir motor olarak tanımlanan araçlar bugün teknolojinin son yeniliklerinden üst düzeyde faydalanan birer tasarım ve teknoloji harikasına dönüşmüş durumda. Türk otomotiv sektörünün öncü firmalarından biri olan TOFAŞ, bugün temsil ettiği markalarla otomotiv pazarının iki önemli oyuncusundan biri haline geldi. Bursa’daki tesislerinde Fiat’la birlikte beş farklı markaya üretim yapan şirket, 2012 yılında 256 bin araç üretirken bunun 154 binini ihraç etti. TOFAŞ, Fiat’ın bazı modellerinin yanı sıra Alfa Romeo, Lancia, Jeep markalarının ve grup şirketi olan Fermas üzerinden Ferrari ve Maserati markalı otomobillerin ithalatını da gerçekleştiriyor.

TOFAŞ Bilgi ve İletişim Teknolojileri Süreç Geliştirme Yöneticisi Uğur Cem Yıldız ve TOFAŞ Bilgi ve İletişim Teknolojileri Süreç Geliştirme, İş ve Sistem Analiz Uzmanı Güzin Türkmen, TOFAŞ yönetiminin büyük ve karmaşık ithalat-ihracat yapısını daha etkin yönetme ihtiyacıyla İSİS İthalat ve İhracat Çözümü’nün devreye alındığını belirtiyor. Bu karmaşık yapıda ithalat için araç, yedek parça, Fiat ve Peugeot üzerinden tedarik edilen hammadde bileşenleri, endirekt malzemeler, hizmet, servis, sabit kıymet, sac malzemeler ile Fiat dışı ithal hammadde, ambalaj malzemesi gibi her biri farklı bir sistemden veri akışı gerektiren ürün tipleri yer alıyor. Bu kapsam, ihracat söz konusu olduğunda ise araç ve yedek parça haricinde CKD olarak adlandırılan demonte araç ihracatı ve kalıp ihracatını içeriyor.

Proje öncesinde ithalat ve ihracat süreçleri istemci-sunucu tabanlı bir uygulama üzerinden yürütülürken, bu yapı süreçlerin çok fazla ilintili olduğu satınalma ve mali süreç uygulamalarından yeterli verimin alınamamasına da neden oluyordu. Üst yönetiminin talebi doğrultusunda SAP üzerinde çalışan ithalat-ihracat uygulamalarında deneyim sahibi bir çözüm ortağı arayışına girdiklerini açıklayan TOFAŞ Bilgi ve İletişim Teknolojileri Süreç Geliştirme Yöneticisi Uğur Cem Yıldız, proje öncesinde de kullandıkları SAP uygulamaları haricinde Tofaş’da irili ufaklı 200’ün üzerinde uygulama olduğunu belirtiyor.

Bültenin tam versiyonuna bu adresten ulaşabilirsiniz.