Geçmişte, grup kupon siteleri ilk çıkmaya başladığı zamanlarda, Groupon gibi birkaç siteden 2-3 defa alışveriş yapmıştım. Ama her gün gönderdikleri, bazen 2-3 adeti bulan mailler yüzünden, bu siteleri takip etmeyi bırakmıştım. Geçtiğimiz ay, bir arkadaşın bahsetmesi üzerine, Yakala.co sitesi üstünden bir ipad mini kılıfı satın aldım. Site, Hürriyet Gazetesi iştiraki idi; o yüzden bir sıkıntı yaşayacağımı pek düşünmedim. Ama sonrası tam bir rezillik. Buyrun okuyun… Yakala.co Rezaleti.

Yakala.co FelsefesiSite üstünden aldığım kuponda herhangi bir firma (tedarikçi) bilgisi belirtilmemişti. Gönderimi doğrudan Yakala.co firması yapacakmış gibi, kargo takibi..vs işlemlerin siteden yapılması isteniyordu. Satın almayı yaptığım gün, takribi gönderim süresi olarak 10 gün sonrası verilmişti ama 2 gün sonra elime bir kargo ulaştı. Kargo paketi içinden büyük ipad kılıfı çıktı. Üstüne bir de kargo alıcı ödemeli gönderilmişti ki; kuponda böyle bir şey yazmıyordu. Kargo memurunun talebi üzerine Yakala.co çağrı merkezini aradım. Müşteri destek görevlisinin yönlendirmesi doğrultusunda ürünü, kargo memuruna iade ettim. Ürünün müşteri ödemeli gönderilmemesi gerektiğini müşteri destek görevlisi de teyit etti. Fakat kargo paketi açıldığı için kargo memuru ücretin ödenmesi konusunda ısrarcı oldu. Yine müşteri destek görevlisinin teyidi ile kargo ücretini ödedim. Müşteri destek görevlisi, konuyla ilgili bana 1-2 gün içinde geri dönüş yapılacağını iletti; fakat 1 hafta geçmesine rağmen cevap alamayınca daha fazla uğraşıp zaman kaybetmemek adına kuponu iptal ettirdim ve kargo bedeli dahil ücret iadesi talep ettim.

Talebim üzerine, kupon bedeli hemen iade edildi ama kargo ücreti ödenmedi. Mail atıp sorduğumda da “Kusura bakmayın, kargo ücretlerini ödemiyoruz” cevabı aldım. Üstelediğim zaman, gayet duyarsızca kopyala-yapıştır aynı cevabı aldığımı görünce şikayetimi Sikayetvar.com’a taşıdım. Bu sefer oradan ilgili firma görevlisi farklı bir cevap verdi: Sorumlu firmayı arayacakmışım…! Sorumlu firmanın kuponda belirtilmediğini iletip firma bilgilerini talep ettim. Fakat ona da bir cevap gelmedi.

Sonuçta 5 TL’lik bir ücret olduğu için daha fazla uğraşmak istemedim ve sorumluları Allah’a havale ettim. Ama bedel küçük de olsa enayi yerine koyuluyor olmak insana dokunuyor gerçekten. O yüzden, Yakala.co’yu bir de buradan afişe etmek istedim. Bence yapılan tam bir sorumsuzluk örneği. Hürriyet Gazetesi’ne yakışmadı açıkçası..

Özetle, bu tarz grup kupon sitelerinden bir şey almadan önce sonrasında yaşayabileceklerinizi iyi değerlendirmenizde fayda var. Sonuçta bunlar sadece aracı. Siz kuponu aldıktan sonra, onlar da komisyonlarını alıyor, sonrasında karşılaşabileceğiniz her türlü pürüzde aradan sıvışıp sizi kendi başınıza bırakıveriyorlar.